Technologia LED to najmłodsze „dziecko” światowego przemysłu oświetleniowego w zakresie źródeł światła. Najmłodsze i dobrze rokujące!

prof. dr hab. inż. Wojciech Żagan, Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej

Pod wieloma względami przewyższa wszystkie dotychczasowe technologie źródeł światła od żarowej poczynając a na sodowej kończąc. Technologia LED (źródła te nazywa się popularnie lodówkami) szczególnie dobrze sprawdzają się w odniesieniu do aplikacji zewnętrznych. Emitują światło białe, lepiej oddające barwy naturalne oświetlanych przedmiotów niż tradycyjne źródła używane w oświetleniu ulicznym. Również ich trwałość jest znacznie większa niż żarówek, lamp rtęciowych czy sodowych. Jest to półprzewodnikowe źródło światła, które łatwo się poddaje operacjom sterowania (załączanie/wyłączanie ściemnianie) a tym samym tworzy korzystne warunki dla energooszczędności w oświetleniu poprzez dostosowanie poziomu oświetlenia ulicy do aktualnych potrzeb ruchowych (np. natężenia ruchu pojazdów). Wraz z zaistnieniem technologii LED poprawiła się też jakość projektowania sprzętu oświetleniowego; światło może być kierowane tylko tam, gdzie jest potrzebne. Dzięki temu dzisiejsze projekty oświetlenia ulic charakteryzuje większa energooszczędność mimo, że skuteczność świetlna, podstawowy parametr świadczący o energooszczędności źródeł jest dla LED-ów porównywalny z lampami sodowymi.

Zaistnieje technologii LED stało się tez impulsem do modernizowania infrastruktury oświetlenia ulicznego w miastach. Zostało to podyktowane dostrzeżeniem potrzeby i możliwości (dzięki technologii LED) unowocześnienia przestarzałych, pamiętających niekiedy czasy lamp żarowych instalacji, latarni itp. Do momentu wdrożenia technologii LED zarządzanie oświetleniem w mieście sprowadzało się w zasadzie do decyzji o załączaniu i wyłączaniu oświetlenia i bardzo prymitywnych, mało energooszczędnych prób sterowania. Modernizacja oświetlenia ulicznego przeprowadzona na bazie źródeł LED uzbrojonych w odpowiedni osprzęt instalacyjny (zasilacze) pozwala na realizację zintegrowanych systemów oświetlenia ulicznego w danej aglomeracji. Możliwe jest indywidualne sterowanie każdej latarni, powiązanie sygnałów z czujników natężenia ruchu z poziomem oświetlenia ulicy, możliwe jest realizowanie idei oświetlenia podążającego za ruchem pojedynczego pojazdu itp. Wszystko to może prowadzić do znacznej energooszczędności oświetlenia ulicznego.

Wdrożenie technologii LED to duży skok jakościowy w rozwoju oświetlenia. Musi mu towarzyszyć wzrost kultury oświetlenia, wzrost liczby fachowców rozumiejących tą technologię i potrafiących z niej skorzystać. W przeciwnym razie technologia LED pozostanie przez dłuższy czas tylko dobrze rokującym dzieckiem przemysłu oświetleniowego.

prof. dr hab. inż. Wojciech Żagan

Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej

Podobne posty