Bardzo istotnym elementem Smart City jest e-administracja dzięki której mieszkańcy mogą załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Inteligentne miasto to miasto przyjazne mieszkańcom.

Krzysztof Ambroziak, Business Development Manager Blue Media S.A.

Jak Blue Media wspiera miasta we wdrażaniu koncepcji „Smart City”?

Krzysztof Ambroziak: Kluczowym elementem koncepcji „smart city” jest dobrze rozwinięta e-administracja. Blue Media wspomaga ją rozwijając usługę płatności online dla sektora publicznego, czyli internetową platformę opłat urzędowych. Zaletą naszego rozwiązania jest prostota obsługi. W opisie czynności administracyjnej na stronie www miasta lub urzędu, kwota opłaty pojawia się automatycznie po wskazaniu konkretnej sprawy, którą chce się załatwić. Mogą to być sprawy meldunkowe, opłaty skarbowe, zezwolenia budowlane, procedury związane z uzyskaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów oraz wiele innych typów wniosków urzędowych. Nie trzeba szukać dodatkowych informacji o wymaganych kwotach ani tym bardziej regulować płatności w kasie urzędu.

Oferujemy współpracę z urzędami miast w oparciu o sprawdzony model biznesowy, z powodzeniem od lat stosowany na rynku masowych wystawców faktur – firm telekomunikacyjnych, firm energetycznych, dostawców internetu i telewizji.

Dzięki naszej platformie obywatele mają możliwość załatwienia prostych spraw urzędowych bez konieczności logowania profilem zaufanym, bo mimo wszystko jest to jeszcze mało popularna metoda autoryzacji. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań informatycznych nie jest trudne. Większym wyzwaniem jest zrobić to w taki sposób, żeby ludzie faktycznie chcieli z nich korzystać. My jako Blue Media opracowaliśmy proste rozwiązanie, z którego mieszkańcy chcą korzystać, bo znają je doskonale np. z zakupów internetowych.

W jaki sposób rozwiązania Blue Media przekładają się na poprawę komfortu życia mieszkańców?

K.A.: Kluczem do sukcesu e-usług, które ułatwiają codzienne życie obywatelom, jest umiejscowienie ich w odpowiednim kontekście. Podam przykład. Urząd Miejski w Gdańsku umożliwia mieszkańcom internetowe umówienie wizyty w urzędzie w konkretnej sprawie na konkretny termin oraz od razu podpowiada jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą. Jednocześnie dzięki naszemu systemowi płatności mieszkańcy mają możliwość zapłacenia online za czynność, którą chcą załatwić. W ten sposób mogą załatwić daną sprawę bezstresowo, a czas ich wizyty w urzędzie zostaje skrócony do niezbędnego minimum. Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość Polaków nienawidzi czekać w kolejkach, nasze rozwiązanie płatnicze idealnie odpowiada na ich potrzebę szybkiego i wygodnego załatwienia sprawy.

20-21 września kolejna edycja Smart City Forum – okazja do spotkania i wymiany doświadczeń między władzami miast, jak też firmami oferującymi inteligentne rozwiązania. Jak ocenia Pan tego typu inicjatywy?

K.A.: W czasie Smart City Forum w jednym miejscu spotykają się innowatorzy, eksperci i urzędnicy zajmujący się rozwojem miast. Tego typu wydarzenie to idealna okazja, by nawzajem się inspirować oraz pokazywać dobre praktyki z polskich miast.

Podobne posty