W przededniu wyborów samorządowych platformy wymiany poglądów cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Ale to tylko jeden z wielu czynników przyciągających władze lokalne i biznes.

Katarzyna Rajtar, Dyrektor Biura ds. Współpracy z Samorządem

Nasza kampania stanowi platformę komunikacyjną między miastami czy samorządami a biznesem, innowacyjnymi firmami. To chyba podobnie, jak Państwa Kongres?

Zdecydowanie tak. Jeżeli chodzi o Europejski Kongres Samorządowy mamy sześć  ścieżek tematycznych. Jedna z nich poświęcona jest wyłącznie tematowi innowacji. Zarówno w roku ubiegłym, jak też obecnie będą w tym zakresie trzy główne panele. Jeden dotyczy dużych miast, drugi ekomobilności, jako że jest to obecnie w Polsce popularny temat, trzeci zaś – inteligentnych specjalizacji w regionach. Partnerami Kongresu są m.in. firmy dostarczające nowoczesne rozwiązania.

W samym temacie innowacji niedawno w ramach wspólnego projektu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych prowadziliśmy debaty medialne na łamach „Rzeczpospolitej”, których zwieńczeniem był panel dyskusyjny na Forum Ekonomicznym w Krynicy. W efekcie powstała publikacja „Innowacyjny samorząd terytorialny w Polsce”. Nie jest nam więc ten temat obcy.

 

Co właściwie sprowadza władze samorządowe na Kongres? Jakie cele chcą osiągnąć poprzez uczestnictwo w nim?

Sama konferencja bardzo szybko się rozwija. W tym roku odbędzie się już czwarta edycja. Spodziewamy się ponad 2.000 osób z całej Europy. W zeszłym roku było około 1.800 osób, z czego aż 30% stanowili goście zza granicy. Są to nie tylko przedstawiciele administracji publicznej, ale też biznesu i nauki, dzięki czemu samorządowcy z Polski mogą wymieniać się doświadczeniami i rozwijać kontakty biznesowe. Współcześni samorządowcy rozumieją, że takie platformy wymiany poglądów są potrzebne, a przy tym bardzo popularne, więc cieszymy się, że Europejski Kongres Samorządowy w ciągu ledwie trzech lat urósł do miana największej w Polsce konferencji zrzeszającej samorządy. Dodatkowo w tym roku mamy wybory samorządowe, więc na pewno będzie dużo gorących dyskusji. Swoją obecność potwierdzają kolejni znakomici goście, w ostatnich dniach między innymi marszałkowie województwa małopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego i wielu innych przedstawicieli miast i miasteczek ze wszystkich regionów Polski.

A co można powiedzieć o efektach tego uczestnictwa? Czy docierają do Państwa sygnały, że poznane rozwiązania są następnie wprowadzane w życie?

Tutaj chciałabym wskazać zwłaszcza panele dotyczące Partnerstwa Publiczno – Prywatnego czy podobnych praktycznych tematów, gdzie można dokładnie zobaczyć, kto osiągnął sukces w danej dziedzinie. Wiadomo, że środki unijne kiedyś się skończą, więc inne formy finansowania są niezmiernie istotne. Do niedawna każdy bał się PPP. U nas można zobaczyć jak inni samorządowcy świetnie sobie poradzili i jak dane inwestycje zostały zrealizowane. Istotna jest też kwestia współpracy międzyregionalnej, jako że mamy tak dużą ilość uczestników zza granicy.

Jakie tematy w poprzedniej edycji wzbudzały największe emocje i przyciągały uwagę uczestników?

Zawsze mamy bardzo bogatą ofertę, panele toczą się równolegle w aż sześciu ścieżkach. Oczywiście sesje plenarne są kluczowym wydarzeniem. Rok temu tematem była „Europa w obliczu globalnych zmian a samorząd XXI wieku”. Sesję prowadził redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” – Bogusław Chrabota, w dyskusji uczestniczył Emil Boc – były premier Rumunii, a obecnie mer miasta Kluż-Napoka. Nie mogło zabraknąć oczywiście prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. Trzeba tu też podkreślić, że głównym gospodarzem Kongresu jest miasto Kraków. Organizujemy wszystko w Centrum Kongresowym ICE Kraków.  To miejsce o najwyższym europejskim standardzie z pięknym widokiem na Wawel. Duża przestrzeń, nowoczesność – na pewno warto wziąć udział w tym wydarzeniu. Oprócz tego mamy duże gale, gdzie nagradzamy najlepszego wójta, burmistrza, prezydenta – co roku przyciągają one uwagę gości. Wielość tematów jest tak duża, że każdy może wybrać coś interesującego.

A czego możemy spodziewać się w zbliżającej się edycji?

W tym roku oprócz stałych pozycji będzie też opublikowany Raport Gmin, prezentujący ośrodki, które w ostatnich trzech latach mogły pochwalić się najlepszymi wynikami ekonomicznymi oraz najefektywniejszym wykorzystaniem środków unijnych. Publikację przygotują specjalnie na tą okazję Uniwersytet Ekonomiczny i Krajowa Izba Obrachunkowa. Pojawi się również temat „Metropolie przyszłości – jak tworzyć aglomerację smart?”. Mamy tu potwierdzonych uczestników, takich jak np.: Pavel Vokáč – prezes zarządu Instytutu Smart City Innovation z Czech, czy prezydent Legnicy – Tadeusz Krzakowski.

Bardzo interesująco zapowiada się też panel „Rola inteligentnych specjalizacji w rozwoju gospodarczym regionu”. Udział w nim weźmie rektor Politechniki Krakowskiej – prof. dr hab. inż. Jan Kazior, nie zabraknie zatem ważnego głosu środowiska akademickiego.

Niezwykle aktualny temat, którego nie może zabraknąć, to „Rewolucja elektromobilności w miastach – doświadczenia, dobre praktyki i plany na przyszłość”. Tu dobrym przykładem jest Środa Śląska. Został tam wymieniony tabor na elektryczny, więc będzie okazja do zaczerpnięcia świetnych wzorców. Opowie o tym burmistrz –  Adam Ruciński.

Godny polecenia będzie też temat „Użytkownicy miast – jaką wiedzą muszą dysponować zarządzający miastami, aby skutecznie realizować potrzeby jego mieszkańców”. W tym panelu poruszane będą kwestie związane z wrażliwymi danymi. Pojawi się m. in. Marcin Wojdat, sekretarz Miasta Stołecznego Warszawy oraz Tomasz Fijołek, zastępca dyrektora Unii Metropolii Polskich.

Jakie dostrzega Pani najpilniejsze potrzeby samorządów w Polsce, które we współpracy z innowacyjnymi firmami dałoby się zaspokoić?

Pierwsze o czym pomyślałam to transport. Firmy wprowadzające rozwiązania z zakresu inteligentnego transportu oczywiście cały czas współdziałają z władzami lokalnymi, ale jest jeszcze dużo do zrobienia czy usprawnienia. Przyszłość na pewno będzie związana z wykorzystaniem ITS-ów.  Przede wszystkim dlatego, że zdolność przepustowa sieci transportowych w dużych miastach się wyczerpuje, a często nie ma możliwości rozbudowy infrastruktury. Wiele też można zdziałać w zakresie ekologii. Ciągle przewija się u nas problem smogu, z którym, jak widać, miasta nie potrafią sobie poradzić same. Należy również wspomnieć o firmach energetycznych. Współpraca z nimi może przynieść samorządom duże oszczędności.

Więcej informacji znajdą Państwo na naszych stronach: www.eks-krakow.pl i www.forum-ekonomiczne.pl.

Podobne posty